Liederhaus

Unikátní medaile
z recyklovaného skla
s reliéfem Prahy

Originální skleněné medaile, vyrobené s úctou k řemeslu a důrazem na každý detail z recyklovaného materiálu v rodinné sklářské dílně v Želízech.  

V hostinci ve středočeských Želízech severně od Mělníka sídlí malá sklárna, která se od jiných liší už na první pohled. Mohutnou pec, zabírající půl místnosti, tady nečekejte: pro svoje vlastní potřeby si místní skláři vyvinuli pec malou, mobilní a ekonomickou. Sklo utaví už za tři hodiny a s mnohem menší spotřebou energie než pece klasické. Šetří tak životní prostředí a na mistra skláře si s ní prý může hrát každý, třeba ve vlastním obýváku.

U Liederhausů (dnes ve složení otce, syna a zetě) sklo sice v obýváku netaví, zato svůj udržitelný přístup k řemeslu dovádějí ještě o krok dál a při své tvorbě často používají recyklované sklo. Z toho se tak vyrábí sklenice, karafy, lustry a lampy, ale i celá schodiště, židle nebo dekorační předměty. Jsou mezi nimi i jedinečné medaile s reliéfem Prahy, opatřené magnetem, které skvěle poslouží jako suvenýr a památka na návštěvu hlavního města nebo jako netradiční dárek. Každý kousek je ručně vyrobený originál, na anonymní manufakturu rovnou zapomeňte. 

Kov se sklem kombinují v Želízech pravidelně a má to dobrý důvod: zakladatel sklárny Miroslav totiž začínal jako kovář. Řemeslu se oficinálně věnuje už od roku 1991, respektive 1996 (kdy ke kovařině přidal práci se sklem) a svoje zkušenosti a um neváhá předávat dál. Dílna pořádá workshopy pro širokou veřejnost a se svou mobilní pecí skláři rádi přijedou kamkoliv.

Produkty sklárny Liederhaus:
Magnetické medaile z recyklovaného skla